Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca?
Wiele osób, noszących na co dzień okulary, marzy o możliwości pozbycia się ich na zawsze. Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, że rozwiązanie leży w zasięgu ręki. Działaniem, umożliwiającym taki manewr, jest poddanie się laserowej korekcji wzroku. Pojawia się jednak mnóstwo pytań, dotyczących nie tylko samej procedury, ale także faktu, czy po laserowej korekcji wzroku istnieje ryzyko nawrotu wady. Spróbujmy rozwiać wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pacjentów pytania.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku, czy też – ujmując fachowo – laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki, stanowi jeden z najbezpieczniejszych sposobów trwałego pozbycia się wad wzroku, dotyczących refrakcji. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego lasera, który kształtuje w odpowiedni sposób powierzchnię rogówki, dzięki czemu przywraca jej naturalny kształt, usuwając napotkaną wadę wzroku. Co istotne, zabieg trwa około 15-20 minut i jest nie tylko szybki i bezpieczny, ale zarazem bezbolesny. Wizyta w gabinecie trwa od 2 do 3 godzin, wliczając przygotowanie do zabiegu chirurgicznego oraz konieczny odpoczynek po jego zakończeniu.
Laserowej korekcji wzroku można się poddać w gabinecie okulistycznym (na przykład tutaj: https://swiatoka.pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/). Na miejscu należy najpierw przejść przez kwalifikację do zabiegu chirurgicznego, obejmującą między innymi szczegółowy wywiad, pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, tomografię oka, topografię rogówki i szereg innych badań, pozwalających ocenić skalę wady i sposób, w jaki najlepiej będzie ją skorygować laserowo.
Jakie wady można wyleczyć poprzez laserową korekcję?
Zabieg ten dotyczy tych wad wzroku, które związane są z refrakcją, czyli – w okulistyce – zmianą mocy łamiącej układu optycznego, w stosunku do długości gałki ocznej, a także akomodacji oka. Oznacza to, że laserowy zabieg korekcji wzroku dotyczy zdiagnozowanych wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm i to właśnie w przypadku tych chorób warto rozważyć odejście od okularów i naprawę rogówki.
Każda z tych wad może zostać wyleczona pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. W przypadku krótkowzroczności laserowa korekcja możliwa jest w przypadku wady sięgającej do -12 dioptrii. Dalekowzroczność (zwana także nadwzrocznością) z kolei może być wyleczona w ten sposób, jeśli sięga do maksymalnie +5 dioptrii. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku astygmatyzmu mieszanego, który można korygować laserowo do +5 dioptrii czy też samego astygmatyzmu, który można poddać korekcji pod warunkiem, że wada wynosi od -6 do +5 dioptrii.
Czy wada po korekcji laserem może wrócić?
Niewątpliwie największą zaletą korekcji wzroku za pomocą lasera jest fakt, że wada zostaje całkowicie wyeliminowana lub w znacznym stopniu ograniczona. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent – o ile stosować się będzie do zaleceń okulisty – może w większości przypadków zapomnieć o potrzebie noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Korekcja wady nie zapewnia jednak sokolego wzroku na całe życie – po 40 roku życia, niezależnie od wykonanej korekcji laserem, pojawić się może presbiopia, czy niedowidzenie.
Pacjenta czeka kilka wizyt kontrolnych, których częstotliwość zależna jest od oceny przez lekarza procesu rekonwalescencji po zabiegu. Wśród zaleceń okulistycznych wskazać należy między innymi ograniczenie pracy z komputerem w pierwszych dniach po zabiegu, zaopatrzenie się w tabletki przeciwbólowe i stosowanie zaleconych kropli, zgodnie z otrzymanym schematem. Należy ponadto uważać na wszelkie gwałtowne ruchy w okolicy oka, czy też unikać podczas kąpieli kontaktu oka z mydłem lub szamponem.
W pierwszych dniach po zabiegu powinno się unikać prowadzenia pojazdów. Przez miesiąc od zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia – unikać wysiłku fizycznego i nie podnosić ciężarów. Dopiero po miesiącu od zabiegu dozwolony jest wysiłek fizyczny, pływanie – po dwóch miesiącach, natomiast przez pół roku należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz odpuścić sobie wizyty w solarium. Opalać się jednak można bez problemu – pod warunkiem, że nosi się okulary przeciwsłoneczne.
Prawidłowo stosując się do zaleceń lekarza, a także troszcząc się o swoje oczy, można w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia trwałości efektu zabiegu laserowego. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu można zatem uniknąć ewentualnego nawrotu wady, której korekcji zostaliśmy poddani.