Jak prawidłowo dobrać kule ortopedyczne i jak je stosować?

Kule ortopedyczne najczęściej są wykorzystywane jako wsparcie przy poruszaniu się po przebytym urazie czy operacji kończyny dolnej. Mogą być również stosowane na stałe, kiedy mamy do czynienia z trwałą niepełnosprawnością, ograniczającą możliwość samodzielnego chodzenia. Niezależnie od tego, jak długo będą nam służyć, kule muszą być odpowiednio dopasowane i używane zgodnie z prawidłową techniką. 

Kule ortopedyczne pachowe i kule łokciowe 

Podstawowy podział wyróżnia kule ortopedyczne pachowe oraz łokciowe. 

Kule ortopedyczne pod pachy stosowane są zdecydowanie rzadziej, zazwyczaj gdy istnieją przeciwwskazania do obciążania nadgarstków lub łokci bądź, kiedy dysfunkcyjna koniczyna musi zostać całkowicie odciążona. 

Kule łokciowe są o wiele bardziej popularne ze względu na większy komfort użytkowania – w przeciwieństwie do poprzedniego modelu nie wywołują nieprzyjemnego ucisku w dole pachowym i umożliwiają szybsze przemieszczanie się. 

Chodzenie o kulach początkowo może wydawać się trudne, jednak opanowanie prawidłowej techniki pozwala szybko zmniejszyć nakłady sił, jakie musimy włożyć w stawianie kolejnych kroków. Ważne jest jednak, by wiedzieć, jakie kule ortopedyczne wybrać. Źle dopasowane są nie tylko niewygodne, ale utrwalają nieprawidłowy wzorzec chodu i mogą stać się źródłem dodatkowych dolegliwości. 

Jak wybrać kule ortopedyczne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nigdy nie chodzimy o jednej kuli. Wymusza to bowiem przyjmowanie nieprawidłowej postawy i nadmiernie obciąża zdrową stronę ciała, co skutkuje bólem kręgosłupa i barków. Jeżeli mamy wyraźne zalecenie do chodzenia o jednej kuli, pamiętajmy, że trzymamy ją w dłoni po stronie sprawnej kończyny. 

 Kule ortopedyczne

Zastanawiając się, jakie kule ortopedyczne kupić, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. 

  • Zakres regulacji. Odpowiednia wysokość kuli jest kluczowa dla zachowania właściwego wzorca chodu. Zwykle stosuje się regulację skokową, czyli umożliwiającą zwiększanie wysokości kuli co kilka centymetrów, oraz teleskopową, gdzie regulacja jest płynna. Z perspektywy pacjenta drugie z rozwiązań, choć droższe, jest bardziej korzystne ze względu na możliwość idealnego dopasowania kuli do własnego wzrostu. Właściwie wyregulowane kule pachowe to takie, które umieszczone w dole pachowym powodują niewielkie uniesienie barków. Kule łokciowe należy ustawić tak, by po uchwyceniu rękojeści, ręka była lekko zgięta w łokciu, a barki pozostawały z pozycji naturalnej. Dłoń powinna znajdować się na poziomie bioder. 
  • Wytrzymałość. Kule podlegają znacznym obciążeniom, dlatego – ze względu na bezpieczeństwo użytkowania – należy upewnić, się, że zostały wykonane z solidnych materiałów oraz że są odpowiednie w kontekście masy ciała pacjenta. Najlepiej postawić na kule aluminiowe – materiał ten cechuje duża wytrzymałość, a jednocześnie lekkość. Jeśli chodzi o obciążenie, standardowe modele przeznaczone są dla osób o wadze nieprzekraczającej 130 kg. Jeśli ważymy więcej, należy poszukać rozwiązania odpowiedniego do naszych potrzeb. Przy dużej nadwadze czy otyłości może być konieczny zakup kul wykonanych na indywidualne zamówienie.    
  • Rodzaj uchwytu i obejm. Ten parametr ma znaczenie przede wszystkim dla naszego komfortu i zdecydowanie warto przyjrzeć się kulom pod tym kątem, zwłaszcza jeśli mają być używane przez dłuższy czas. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się modele z gumowym uchwytem anatomicznym, który dopasowuje się do kształtu ręki i nie powoduje otarć. Tańszą opcją są plastikowe proste uchwyty, w zupełności wystarczające, jeśli kuli używamy krótkotrwale. Istotny jest też rodzaj obejmy – ta może być półotwarta lub pełna. 

Dodatkowo warto sprawdzić, czy kule są zaopatrzone w elementy odblaskowe oraz jak wygląda możliwość wymiany nakładek antypoślizgowych. W przypadku kul ortopedycznych dla dziecka, ważnym kryterium doboru będzie z pewnością przyjemna, atrakcyjna kolorystyka. 

Jak chodzić o kulach? 

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup określonego modelu, oraz wiemy, jak ustawić kule ortopedyczne w sposób optymalny, przychodzi czas na opanowanie techniki poruszania się z ich pomocą. 

Wskazuje się 3 rodzaje chodu o dwóch kulach, zakładające kolejno następujące ruchy: 

  • czterotaktowy: jedna noga do przodu – jedna kula do przodu po przeciwnej stronie – druga noga do przodu – druga kula do przodu po przeciwnej stronie; 
  • trzytaktowy: jedna kula do przodu – druga kula do przodu – obydwie nogi do przodu;
  • dwutaktowy: obydwie kule do przodu – dostawienie obydwu nóg do przodu. 

Ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie na obydwu kulach rozstawionych na szerokość bioder, a uchwyty należy trzymać stabilnie i pewnie. 

Podczas schodzenia ze schodów należy w pierwszej kolejności przenieść dysfunkcyjną kończynę wraz z kulami na niższy schodek, a następnie dostawić do niej drugą nogę. Przy wchodzeniu kolejność jest odwrotna – najpierw stawiamy zdrową stopę na podwyższeniu, dopiero później chorą nogę wraz z kulami. 

Sprawdź produkty ułatwiające poruszanie się na: https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/balkoniki-i-kule/

Pamiętajmy, że kule ortopedyczne to wyrób medyczny i najlepiej zaopatrzyć się w nie w renomowanym sklepie ze sprzętem ortopedycznym. Poza pewnością co do jakości, zyskujemy dzięki temu możliwość skorzystania z fachowego doradztwa specjalisty. Jeśli kule będą używane jedynie przez jakiś czas, warto zastanowić się nad ich wypożyczeniem. Interesująca jest w tym względzie oferta sklepu specjalistycznego BRANDvital, gdzie zachęca nie tylko atrakcyjna cena wynajmu, ale także bezpłatne porady fizjoterapeutów oraz możliwość wykupienia kuli w trakcie wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *