Wypadanie włosów i łysienie – gdzie się udać ze swoim problemem?

Każdego dnia traci się średnio około 100 włosów i nie jest to nic niepokojącego. To zupełnie normalne i związane z cyklem wzrostu włosa. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku łysienia lub nadmiernego wypadania włosów. Każdy chciałby mieć piękne i bujne włosy, co więc robić w sytuacji, kiedy kondycja włosów jest katastrofalna? Pomoże ci w tym dermatolog.

Pielęgnacja włosów

Wiele zależy od właściwej pielęgnacji włosów, niemniej bujna czupryna jest nie tylko efektem dbałości, mogą być to także uwarunkowania genetyczne. Wracając do pielęgnacji, jeśli włosy są wiązane zbyt ciasno lub mocno się je rozczesuje, nieodpowiednio osusza ręcznikiem po umyciu, używa źle dobranych kosmetyków lub korzysta z odpowiednich kosmetyków, ale w nadmiarze, włosy mogą zacząć wypadać. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji stan włosów się nie poprawia – skorzystaj z pomocy dermatologa, na przykład w Centrum Medycznym Babka Medica w Warszawie.

Przyczyny wypadania włosów

Do przyczyn wypadania włosów można zaliczyć wspomnianą powyżej nieodpowiednią ich pielęgnację, ale również:

  • choroby skóry głowy, jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybice, łupież czy łysienie androgenowe i łysienie plackowate;
  • osłabienie organizmu;
  • stres;
  • niedobór witamin (B, C, E);
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedobór pierwiastków (żelazo, cynk).

Warto także wykonać badania laboratoryjne morfologiczne, które także możesz zlecić w Centrum Medycznym Babka Medica.

Co to jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to choroba skóry objawiająca się tworzeniem łysych powierzchni na skórze głowy. Łysienie plackowate może zająć także twarz oraz ciało. Ilość powierzchni pozbawionych włosów waha się, od jednego obszaru do kilku. Zazwyczaj zaczyna się przez choroby autoimmunologiczne powstałe przez osłabiony układ odpornościowy. Dotyka głównie osób młodych, a powodem może być także uwarunkowanie genetyczne.

Łysienie androgenowe – czym jest spowodowane?

Wypadanie włosów może doprowadzić do łysienia, dzieje się to wtedy, kiedy mieszki włosowe przestają wytwarzać włosy. Zazwyczaj łysienie kojarzy się z osobami starszymi, szczególnie z mężczyznami. Prawda jest taka, że może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a pierwsze oznaki łysienia mogą pojawić się już po okresie dojrzewania. Łysienie androgenowe powstaje najczęściej z powodów genetycznych oraz w procesie starzenia, a łysieniu towarzyszy nierzadko łojotok.

Tak jak w przypadku wypadania włosów, jak i łysienia konieczny jest kontakt z dermatologiem. Plan leczenia ustala specjalista, a może być w nim zawarta farmakoterapia, pielęgnacja dermokosmetykami, a także różnego rodzaju zabiegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *