Z jakimi problemami należy się zwrócić do proktologa?

Procesy wydalnicze są dość krępującym tematem, o którym zazwyczaj nie chcemy z nikim rozmawiać. Jeśli jednak zaczynają się problemy, warto przełamać w sobie poczucie wstydu i wybrać się do proktologa, by otrzymać specjalistyczną pomoc. Należy bowiem pamiętać, że ignorowane zaburzenia mogą z czasem prowadzić do poważnych chorób, których leczenie będzie wymagać chirurgicznej ingerencji. Z jakimi więc problemami warto wybrać się do proktologa?

Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego obejmującego odbytnicę, kanał odbytu, oraz sam odbyt. Zazwyczaj proktolog współpracuje z lekarzami różnych specjalizacji, przede wszystkim urologiem, zajmującym się schorzeniami układu moczowo-płciowego, gastrologiem, czyli specjalistą od chorób układu pokarmowego, oraz ginekologiem.

Proktologia zajmuje się więc między innymi takimi zaburzeniami jak:

  • nietrzymanie stolca;
  • zaparcia;
  • hemoroidy,
  • szczelina odbytu;
  • ropień okołoodbytniczy;
  • kłykciny kończyste;
  • uchyłki jelita grubego;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • nowotwory jelita grubego.

Wszystkie wymienione powyżej choroby, mogą się wiązać z poważnymi problemami zdrowotnymi, dlatego nie należy lekceważyć, wczesnych ich objawów. No właśnie, kiedy więc należy wybrać się do proktologa?

Z jakimi objawami należy wybrać się do proktologa?

Dolegliwości, które powinny stanowić sygnał alarmowy i zmobilizować do wizyty u specjalisty to przede wszystkim:

Ból lub pieczenie odbytu – może się pojawiać podczas oddawania stolca, ale również siedzenia. Może być objawem stanu zapalnego jelita grubego, infekcji odbytu, czy też hemoroidów.

Świąd odbytu – problem ten dotyka nawet 5% społeczeństwa. Może być on wywołany różnymi czynnikami, pojawienie się świądu odbytu i okolic u dzieci zazwyczaj świadczy o zakażeniu pasożytami, takimi jak owsiki. U dorosłych świąd odbytu mogą wywoływać pasożyty, ale również mogą być objawem zbyt małej zawartości witaminy D lub C, oraz hemoroidów.

Problemy przy wypróżnianiu się zarówno zaparcia, jak i nawracające biegunki stanowią poważny problem, który należy w miarę szybko zdiagnozować.

Ropne wycieki z odbytu oraz zbyt duża ilość śluzu w kale mogą świadczyć o stanach zapalnych i rozwijających się w okolicy końcowego odcinka jelita grubego infekcjach.

Ślad krwi oraz krwawienia z odbytu stanowią alarmujący objaw. Mogą bowiem być objawem rozwijającego się nowotworu jelita grubego,

Najczęstsze zaburzenia proktologiczne?

Najczęstszym zaburzeniem, z którym pacjenci zgłaszają się do proktologa, są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Problem ten dotyka nawet 50% osób dorosłych, prawdopodobieństwo ich wystąpienia zaś wzrasta z wiekiem. Towarzyszą im takie objawy jak poczucie niepełnego wypróżnienia, bóle i pieczenie w okolicach odbytu, pojawianie się krwi w stolcu oraz śluzu. Powstają w wyniku zbyt częstego lub silnego ucisku na struktury naczyniowe znajdujące się w okolicy odbytu i ułatwiające wypróżnienie. Nieleczone hemoroidy stają się z czasem bardzo bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Innym zaburzeniem, które dotyka szczególnie mężczyzn między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, jest przetoka okołoodbytnicza. Powstaje w wyniku nieprawidłowości na złączeniu między skórą a kanałem odbytowym. Często pojawia się po wycięciu ropnia odbytu. Są to otwory zlokalizowane w okolicy odbytu, lecz mogą się również pojawić w okolicy pachwin, na pośladkach, a nawet nad kością guziczną. Może się ona wiązać również z takimi zaburzeniami jak nieswoiste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelit, czy choroba Leśniewskiego-Crohna. Leczenie przetoki okołoodbytniczej wymaga przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu proktologicznego. Więcej na ten temat znajduje się na stronie https://www.dcg.wroclaw.pl/przetoka-okoloodbytnicza.html.

Proktolog przeprowadza zabiegi i leczenie obejmujące między innymi: plastykę fałd skórnych okolicy odbytu, usuwanie ropnia okołoodbytniczego i torbieli włosowej, oraz leczenie szczeliny odbytu.

Badania diagnostyczne, które przeprowadza proktolog?

Podczas wizyty u proktologa zostaje przeprowadzony dokładny wywiad lekarski dotyczący sytuacji zdrowotnej, obciążenia chorobami dziedzicznymi, stylu życia i sposobu odżywiania. Wykonywane jest również podstawowe badanie fizykalne. By zdiagnozować problem i ustalić metodę leczenia, zalecane są zazwyczaj dodatkowe badania, są to przede wszystkim:

  • Anaskopia – wykonywana przy użyciu wziernika w celu analizy stanu kanału odbytu i końcowej części odbytnicy.
  • Rektoskopia – badanie końcowego odcinka jelita grubego, z możliwością pobrania odcinka do badania histopatologicznego.
  • Kolonoskopia – przeprowadzana z użyciem endoskopu umożliwia dokładne badanie całego odcinka jelita grubego.

Mogą również zostać zlecone badania kału na krew utajoną w stolcu, czy USG przezodbytnicze. Wszystko w celu ustalenia źródła problemu i szybkie jego leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *