Domowe sposoby na ból gardła

   Okres jesieni i zimy obfituje w różne infekcje, których jednym z objawów jest bolące gardło. Może się ono utrzymywać przez dłuższy czas trwania choroby i efektywnie uprzykrzyć nam życie. Z kolei latem dużą rolę odgrywają klimatyzowane pomieszczenia i zimne napoje czy ogromne ilości lodów. W ten sposób możemy nabawić się problemów z gardłem. Ból gardła może także wystąpić w przypadku nadwyrężenia strun głosowych. Często można się z nim spotkać u osób, które są z zawodu nauczycielami. Jak widać, przez cały rok każdy z nas jest narażony na wystąpienie bolącego gardła. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić. Oto kilka domowych sposobów, które skutecznie uporają się z tym problemem.

Napary ziołowe

      Ludzie od wieków stosują zioła w lecznictwie. Ich działanie na różnego rodzaju dolegliwości zostało potwierdzone naukowo i są one używane w produkcji wielu preparatów czy leków. Dlatego też wykonywanie naparów z ziół do leczenia bólu gardła jest strzałem w dziesiątkę. Esencja z tymianku, szałwii czy rumianku będzie w tym przypadku najlepsza. Wystarczy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Następnie należy wystudzić napar. Kiedy osiągnie temperaturę ciała, możemy nim płukać gardło. Jakie działanie mają te zioła? Przede wszystkim mają właściwości odkażające i przeciwzapalne. Dzięki nim znika również obrzęk błon śluzowych.

Mikstury z dodatkiem miodu lub czosnku

      Miód. Każdy wie, że jest on bardzo zdrowy. Jest też nazywany naturalnym antybiotykiem. Jednak określenie to nie jest bezpodstawne, gdyż miód ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Działa także łagodząco. Można go stosować w postaci mieszaniny miodu z np. ciepłym mlekiem czy herbatą z cytryną. Kiedy boli nas gardło możemy także po prostu zjeść łyżeczkę miodu. Oprócz niezwykłych właściwości miodu, podobne cechy charakteryzują czosnek. Jego działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne skutecznie zwalcza przyczynę bolącego gardła, a tym samym jesteśmy w stanie szybciej się z nim uporać. 1 czy 2 ząbki czosnku należy zmiażdżyć i dodać do ciepłego mleka. Taka mikstura na pewno korzystnie wpłynie na nasz organizm.

Płukanka sodowa

    Soda oczyszczona jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych. Dlatego warto ją stosować przy bólu gardła. Jak przygotować taką płukankę? Wystarczy do 1/2 szklanki ciepłej wody dodać łyżeczkę sody. Następnie należy to dokładnie rozmieszać i płukać tym gardło. Lecz trzeba pamiętać, aby robić to delikatnie i niezbyt długo. Tą czynność należy powtarzać 3 lub 4 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *