Co na zgagę w ciąży?

 Ciąża, a zwłaszcza jej ostatni trymestr to poważne kłopoty ze zgagą i refluksem. Sprzyja temu nie tylko specyficzne wydzielanie niektórych hormonów ale również większy nacisk na żołądek i inne narządy wewnętrzne.

Dlaczego zgaga w ciąży tak dokucza?

 W tym stanie, wydzielane hormony ciążowe, a przede wszystkim progesteron, powodują osłabienie mięśni zwieracza przełyku. Dodatkowo powiększa się macica, która uciska jelita i żołądek. Czasem drobinki niestrawionych resztek pokarmów, wraz z sokami żołądkowymi mogą wędrować do góry i przedostawać się przez rozluźniony przełyk. Kwas żołądkowy drażni śluzówkę powodując pieczenie i ogólny dyskomfort w tej części ciała. Dolegliwości w postaci zgagi czy odbijania mogą się nasilać w pozycji leżącej lub przy schylaniu.

Co pomaga na zgagę w czasie ciąży?

 Dostępnych jest sporo specyfików na zgagę, jednak w czasie ciąży lepiej ich unikać. Każdy gotowy lek z apteki bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Zanim jednak wypróbuje się środki chemiczne, warto wypróbować domowe sposoby. Tak więc niwelowanie zgagi warto zacząć od jedzenia takich produktów jak migdały, które regulują trawienie oraz wzmacniają śluzówkę przełyku. Warto również pić napoje mleczne, które łagodzą dolegliwości refluksu. Z innych napojów można polecić herbatki i napije z imbiru, siemię lniane, herbatka z melisy i kopru włoskiego czy wodę z miodem i octem jabłkowym. Na zgagę można również przyjmować preparaty z węglanem wapnia i węglanem magnezu. Zobojętniają one soki żołądkowe i są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Jakich zasad warto przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zgagi?

Podczas ciąży nie warto się przejadać. Lepiej jeść częściej a mniej. Przy zaawansowanym stanie, kolację należy jeść kilka godzin przed snem. Podczas snu dobrze spać na podwyższeniu. Często w ostatnich tygodniach ciąży, niejednokrotnie konieczny jest sen w pozycji półsiedzącej. Podczas codziennych czynności trzeba również unikać opuszczania głowy poniżej żołądka i unikać wzmożonego wysiłku. Jeśli chodzi o menu, to należy unikać potraw smażonych, warzyw cebulowych i ostrych przypraw, kawy, herbaty, napojów z kartonu, napojów gazowanych i mięty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *