Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna dla każdego pacjenta? Rehabilitacja to systematyczna terapia, która ma na celu przywrócić zdrowie. Celem nadrzędnym jest osiągnięcie stanu sprzed choroby, tak aby osoba mogła samodzielnie uczestniczyć w życiu społecznym. Opiera się ona na czterech zasadach. Są to powszechność, wczesność, kompleksowość oraz systematyczność. W wielu przypadkach jest to proces bardzo długotrwały, który może być rozciągnięty w czasie nawet do kilku lat. Wszystko zależy od dolegliwości pacjenta, warunków jakie ma zapewnione w domu oraz chęci do ćwiczeń.

Czasami zdarza się tak, że osoba będzie musiała być rehabilitowana do końca życia. Kiedy powinno się zdecydować na rehabilitację? Najczęściej wskazana jest osobom, które miały wypadek komunikacyjny, uraz mechaniczny, bądź także poważne schorzenie układu krążenia. Jest także bardzo przydatna u osób z chorobami i urazami psychicznymi. Niektóre dzieci także mogą podlegać opiece rehabilitacyjnej, jeśli pokażą się u nich wady lub nieprawidłowości w rozwoju.

Powodzenie zabiegów rehabilitacyjnych zależy przede wszystkim od czasu rozpoczęcia leczenia. Jest on kluczowy. Oczywiście nie jedyny. W połączeniu z innymi istotnymi czynnikami pokazuje możliwości i szanse na powrót do zdrowia. Bardzo ważnymi czynnikami jest także regularne wykonywanie ćwiczeń oraz odpowiednie przygotowanie mieszkania. Pomocne podczas rehabilitacji będzie także łóżko do rehabilitacji, które nie tylko odciąży opiekuna, ale także znacznie pomoże w codziennych czynnościach samemu choremu. Musisz pamiętać, że zabiegi rehabilitacyjne są bardzo czasochłonne i powinny odbywać się w cyklach. Dlatego bardzo ważna jest konsekwencja, samozaparcie i chęć powrotu do zdrowia.

Zalety rehabilitacji w domu

Domowe zabiegi rehabilitacyjne przeznaczone są dla każdego. Oczywiście osoby, które mają problemy z poruszaniem się nie mają innego wyjścia i mogą skorzystać jedynie z takiej formy. Do tej grupy zaliczają się osoby po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, zabiegach operacyjnych lub zaraz po zdjęciu gipsu. Zabiegi powinny być prowadzone jak najwcześniej, dlatego każdy musi wykonywać je w domu, aby szybciej powrócić do sprawności.

Zabiegi wykonywane w warunkach domowych są bezpieczne, a ich główną zaletą jest szybkie wprowadzenie terapii. Im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym szybciej odzyskasz siłę. Wszystko jest oczywiście uwarunkowane od stanu fizycznego pacjenta. Osoby, które mają uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy szczególnie odczuwają korzyści z takich zabiegów. W domu czują się oni najlepiej, co zmniejsza napięcie mięśniowe. Zmniejszone napięcie mięśni to efektywniejsza terapia.

Główną zaletą domowych zabiegów rehabilitacyjnych jest to, że wykonywane są indywidualnie. Jest to także świetnie rozwiązanie, aby ćwiczyć więcej i częściej. Wystarczy zapoznać się z planem ćwiczeń i możesz wykonywać je samodzielnie bez pomocy osób trzecich. Jeśli oczywiście warunki zdrowotne Ci na to pozwalają. Kolejnym atutem jest także oszczędność czasu. Nie musisz tracić czasu na dojazdy. Dodatkowo eliminujesz także dodatkowe obciążenie i ból. Szczególnie ważne takie zabiegi są w przypadku małych dzieci. Nasze pociechy najlepiej czują się we własnym domu, dlatego znacznie łatwiej i szybciej dochodzą do zdrowia. Bywa także tak, że indywidualne ćwiczenia w domu są niestety lepsze jakościowo niż te wykonywane w placówce medycznej.

Jakie ćwiczenia wykonywać podczas zabiegów rehabilitacyjnych?

Ćwiczenia można wykonywać jedynie wówczas, gdy ustąpił ostry ból oraz lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta wyraził na nie zgodę. Wyniki treningu uzależnione są od konsekwencji i silnej woli chorego, a także wytrwałości i współpracy z fizjoterapeutą. Chory powinien ćwiczyć przynajmniej dwa razy na dzień. Jeśli pacjent ćwiczy dłuższy czas i wykonuje ćwiczenia dokładnie, może po uzgodnieniu z fizjoterapeutą wykonywać trening samodzielnie. Rehabilitacja przyniesie pozytywne skutki tylko i wyłącznie w momencie, kiedy będzie wykonywana w sposób prawidłowy i systematycznie.

A teraz kilka przykładów ćwiczeń, które usprawnią układ kostno-mięśniowy. Pierwszym ćwiczeniem jest przyjęcie pozycji stojącej, wyprostowanej. Następnie wykonaj głęboki wdech i napnij mięśnie brzucha robiąc poprzeczną bruzdę.

Drugim ćwiczeniem jest przysiad. Stań prosto i wyciągnij ręce. Potem powoli zrób przysiad, ale pamiętaj aby opierać się cały czas na piętach i trzymać wyprostowaną sylwetkę. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. W kolejnej pozycji połóż się na brzuchu i wyciągnij ręce do przodu. Unieś do góry głowę, tułów, stopy, ciało powinno opierać się na brzuchu. Pozostań w takiej pozycji około 5 sekund. Teraz połóż się na plecach i obejmij rękoma kolana. Przyciągnij je teraz do klatki piersiowej i na przemian napinaj i zwalniaj napięcie mięśni. To samo powtórz tylko z prawą nogą, a potem z lewą. Kolejnym ćwiczeniem w pozycji leżącej na plecach jest zgięcie nóg w kolanie i oparcie ich na podłożu. Unieś tułów do góry, a ręce trzymaj za głową.

Ostatnie ćwiczenie także jest w pozycji leżącej na plecach. Ręce trzymaj za głową i nabierz powietrza napinając mięśnie. W takim samym czasie wyprostowane nogi unieś około 40 cm nad podłogę. Dobrze by było, abyś wytrzymał w takiej pozycji 5 sekund. Nogi z powrotem wolno opuść i odpocznij. Są to ćwiczenia, które nie obciążają poważnie chorego i mogą być wykonywane seriami. Jeśli ćwiczenia po jakimś czasie stają się zbyt łatwe, to możesz zacząć delikatnie obciążać ciężarkami nogi i ręce. Oczywiście każda zmiana musi zostać skonsultowana z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Łóżko rehabilitacyjne – nieodłączny element każdej rehabilitacji domowej

Rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia, ale także łóżko do rehabilitacji, które jest istotnym wyposażeniem chorego i jego opiekuna. Łóżka rehabilitacyjne posiadają pilota, za pomocą którego pacjent samodzielnie może zmieniać pozycję leżącą. Warto tutaj zwrócić uwagę na łóżka rehabilitacyjne marki ELBUR. Jest to polski producent łóżek elektrycznych rehabilitacyjnych oraz akcesoriów do nich, takich jak szafki, stoliki i podnośniki. ELBUR w swojej ofercie posiada wysokiej jakości łóżka, które są znane nie tylko w Polsce, ale także docenianie w Europie i na całym świecie.

Łóżko rehabilitacyjne zapobiega powstawaniu odleżyn, dzięki zastosowaniu odpowiedniego materaca. Łóżka posiadają regulację leża, co sprawia, że pacjent może sobie ustawić pozycję według własnych wymagań. Do łóżka można zamontować barierki, które uchronią przed upadkiem, a także kółka, dzięki którym bez problemu będziesz mógł przesunąć łóżko w inne miejsce. Istnieje możliwość dostawienia szafki obok łóżka lub stolika, który będzie idealny do spożywania posiłków lub oglądania filmów na laptopie. Łóżka rehabilitacyjne posiadają jeszcze jedną zaletę. Swoim wyglądem nie przypominają łóżek szpitalnych. Wpasowują się w nowoczesne trendy i ładnie wyglądają w każdym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *