Najpopularniejsze mity na temat antykoncepcji
W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów na temat antykoncepcji. Wiele z nich dotyczy samych sposobów i metod stosowania poszczególnych środków, podczas gdy inne są związane z potencjalnie negatywnym wpływem ich przyjmowania na zdrowie. Mity te najczęściej rozwiewane są dopiero w sytuacji, gdy wynik testu ciążowego okazuje się pozytywny. Aby uniknąć problemów z brakiem skutecznej antykoncepcji, warto zapoznać się z kompleksową wiedzą na jej temat.
Mit: Stosunek przerywany zabezpiecza przed ciężą
Stosunek przerywany nie jest zaliczany przez Światową Organizację Zdrowia do metod antykoncepcyjnych. Korzystanie z takiego rozwiązania stanowi zarazem jedną z najczęstszych przyczyn nieplanowanej ciąży u młodych par, przy czym problem ten dotyczy również partnerów bardziej doświadczonych. Wynika to z faktu, że nigdy nie występuje stuprocentowa pewność faktycznego wycofania penisa z pochwy przed wytryskiem. Nasienie trafiające poza organizm kobiety wciąż może znajdować się blisko jej narządów płciowych, a w samym preejakulacie również występują plemniki. Substancja ta zaczyna wydzielać się z męskiego członka już w momencie osiągnięcia erekcji, czyli jeszcze przed wytryskiem. Jeżeli doszło do przerywanego stosunku, przed ciążą zabezpieczyć może antykoncepcja awaryjna. Recepta online na tabletkę Escapella lub EllaOne wystawiana jest podczas e-konsultacji, która pozwala na szybkie zdobycie wybranego preparatu.
Mit: Podczas okresu nie można zajść w ciążę
Wiele par odbywa stosunki płciowe podczas okresu, rezygnując przy tym z jakiejkolwiek formy zabezpieczenia przed ciążą. Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas miesiączki jest rzeczywiście bardzo niskie, jednak wciąż występuje. Ryzyko pozostaje najwyższe zwłaszcza w przypadku kobiet, które zmagają się z dość nieregularnymi cyklami miesiączkowymi i mają zróżnicowane długości krwawień. Nawet jeżeli okres występuje zawsze w tym samym czasie i ma podobną obfitość, odstępstwa od normy wciąż mogą się pojawić. Cykl trwa standardowo 28 dni, a największe szanse zapłodnienia występują w okresie owulacji i dni płodnych. Jajeczkowanie trwa zaledwie jeden dzień, jednak faktyczne ryzyko zajścia w ciążę utrzymuje się kilka dni wcześniej oraz kilka dni po nim. Sama owulacja może się przesunąć i wystąpić w innym momencie. W razie wątpliwości, przydatna będzie recepta na Ellaone lub Escapelle od lekarza.
Mit: Tabletki antykoncepcyjne powodują raka
Ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych wiąże się ryzyko występowania różnych skutków ubocznych. Do każdego opakowania dołączona jest ulotka, w której można znaleźć listę ewentualnych działań niepożądanych. Obecnie jednak proporcje w stężeniu syntetycznych hormonów płciowych dobierane są bardzo precyzyjnie, dzięki czemu stosowanie tabletek nie prowadzi do występowania poważnych schorzeń – w tym również nowotworowych. Współczesne badania pokazują, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może nawet obniżyć ryzyko raka jajnika, jelita grubego i trzonu macicy. Im dłużej stosowane są tabletki, tym silniejsze ich działanie profilaktyczne. W przypadku genetycznych predyspozycji do nowotworu jajnika, ryzyko spada o nawet 50 proc. po 5 lata stosowania antykoncepcji hormonalnej. Skutki zapobiegawcze przyjmowania tabletek w odniesieniu do raka trzonu macicy utrzymują się nawet po ich odstawieniu.
Mit: W czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej nie można zajść w ciążę
Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczną formą zapobiegania ciąży, jednak musi być prawidłowo stosowana. Każde odstępstwo od zasad obniża jej efektywność. Ryzyko zajścia w ciążę mimo przyjmowania tabletek hormonalnych jest najwyższe w przypadku pominięcia dawki, ponieważ muszą być przyjmowane regularnie. Skuteczność antykoncepcji doustnej obniżają też różne substancje, takie jak leki przeczyszczające, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe czy duże dawki paracetamolu. Negatywny wpływ na ich efektywność mają też niektóre zioła, w tym dziurawiec, senes czy babka płesznik. Jeżeli ryzyko jest duże, zalecanym rozwiązaniem będzie recepta online na tabletkę awaryjną Escapella lub EllaOne.