Nowe technologie w implantologii stomatologicznej

Technologia w kosmetycznym przemyśle stomatologicznym przeszła bardzo długą drogę. Implanty dentystyczne zostały wynalezione po raz pierwszy w 1965 roku, a wieki wcześniej elementy takie jak miedź, a nawet drewno zostały przerobione na kołki i używane jako zamienniki zębów.

Można śmiało powiedzieć, że głównym celem była funkcjonalność, a nie estetyka, ale dzięki innowacjom technologicznym proces wymiany zębów i przywracania uśmiechu jest łatwiejszy i dokładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Technologie implantów dentystycznych: robotyka

Obecnie rynek implantów jest szeroko rozwinięty. Można podkreślić różne typy implantów dentystycznych: implanty śródkostne, implanty podokostnowe, protezy nakładane na implanty czy mosty na implantach. Ponadto pojawiła się dość przełomowa technologia implantów dentystycznych – roboty.

Robotyka była używana w różnych gabinetach, aby wspomagać i zwiększać wiedzę i bystrość lekarzy. Nie możemy sobie wyobrazić, jak roboty zastępują lekarzy, ale z pomocą technologii robotycznych doświadczymy lepszych, a nawet doskonalszych wyników chirurgicznych.

W stomatologii robotyka może zwiększyć dokładność, precyzję, przepływ pracy, a nawet wyniki dla pacjentów. Podczas gdy implanty dentystyczne, podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgicznych, mają wysoki wskaźnik powodzenia, istnieje nieodłączne ryzyko. Może dojść do uszkodzenia nerwów i niewydolności implantu, a robotyka i technologia chirurgii nawigacyjnej mogą pomóc w poprawie wskaźników sukcesu i pomóc chirurgowi w prowadzeniu zabiegu implantacji dentystycznej z większą precyzją i spójnością.

Lekarze zajęli się medycyną, aby pomagać pacjentom. Jeśli więc narzędzia takie jak robotyka mogą pomóc im w osiągnięciu jeszcze lepszych wyników, warto spodziewać się zwiększonego wykorzystania zrobotyzowanej technologii dentystycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o implanty dentystyczne i inne, bardziej złożone procedury dentystyczne.

Najważniejsze najnowsze innowacje w technologii implantów dentystycznych

Nawet jeśli posiadamy implanty dentystyczne, możemy nie znać wszystkich zaawansowanych technologii zastosowanych w procesie zabiegu. Oto trzy najważniejsze najnowsze osiągnięcia i plany rozwoju technologii implantów dentystycznych, które sprawiają, że przywracanie uśmiechu staje się rzeczywistością:

Implanty dentystyczne projektowane komputerowo

Przy obecnym stanie techniki dentystycznej, niewielka utrata kości szczęki podczas zabiegu jest w większości nieunikniona. Postępy w projektowaniu i wytwarzaniu wspomaganym komputerowo umożliwia dentystom wykonanie zabiegu bez utraty masy kostnej. Celem jest wykorzystanie obrazowania komputerowego do stworzenia repliki zęba. Jest to o wiele skuteczniejsze niż dotychczas stosowane dwuwymiarowe radiogramy używane do tworzenia odlewów do replikacji brakującego zęba. Pozwoli to na dokładniejsze ustawienie protezy w przestrzeni bez usuwania kości.

Powłoka antybakteryjna

Kolejnym przełomem jest stworzenie powłoki, która może chronić przed kwasem z pożywienia, który jest szkodliwy nie tylko dla naturalnych zębów, ale także dla implantów. Powłoka sprawi, że protetyka przetrwa jeszcze dłużej i w znacznie lepszym stanie niż dotychczas.

Chirurgia sterowana komputerowo

Prawdopodobnie najbardziej niezwykłym postępem jest wykorzystanie chirurgii sterowanej komputerowo, aby w pełni pokierować procesem w możliwie najbardziej precyzyjny sposób, zapewniając prawidłowe umieszczenie implantu i ustawienie go w sposób idealny. Ostatecznie ta precyzja i przewidywalność gwarantuje mniej niespodzianek podczas operacji i pozwala na dokładniejsze wyniki leczenia dla pacjenta.

Nowa technologia X-Guide

Implanty dentystyczne wymagają najwyższego poziomu szczegółowości i precyzji, który znacznie przekracza rutynowe procedury. Nowa technologia X-Guide rozszerza stomatologiczne możliwości planowania i umieszczania implantów dentystycznych w celu zastąpienia brakujących zębów. X-Guide od 2015 roku był bardzo oczekiwany ze względu na zaawansowane oprogramowanie do planowania leczenia z precyzyjnymi wskazówkami podczas zabiegu. Szczegółowe instrukcje pomagają chirurgom szczękowym w manewrowaniu do wyznaczonego miejsca dla implantu dentystycznego dzięki informacjom w czasie rzeczywistym.

Ta ulepszona perspektywa umożliwia chirurgowi szczękowemu umieszczenie implantów z większą dokładnością niż kiedykolwiek wcześniej.

W jaki sposób stosuje się X-Guide przy skanowaniu wiązki stożkowej 3D? Skan trójwymiarowej wiązki stożkowej zastąpił konwencjonalne dentystyczne promieniowanie rentgenowskie, zapewniając gabinetom dentystycznym znacznie więcej szczegółów i lepszą opiekę nad pacjentem. Ten skan przedstawia kość, tkankę i zęby w kolorze i z niezrównaną przejrzystością do planowania implantów dentystycznych. X-Guide opiera się na technologii 3D Cone Beam, wizualizując precyzyjne ruchy narzędzi dentystycznych podczas operacji na żywo, działając jako GPS dla wiertła. Podczas zabiegu chirurg szczękowy korzysta z X-Guide, aby:

  1. postępować zgodnie z planem leczenia
  2. otrzymać szczegółowe instrukcje
  3. określić dokładną głębokość, położenie oraz kąt implantu.

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z kliniki BeautyDental Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *