Anestezjolog – lekarz w cieniu. Kiedy pacjenci korzystają z jego pomocy?
Anestezjolog jest to lekarz posiadający specjalizację z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Większość pacjentów kojarzy anestezjologa jedynie z salą operacyjną i podaniem znieczulenia ogólnego, zwanego potocznie narkozą. Nie jest to prawdą, bo zakres działań i rola tego specjalisty w procesie leczenia jest zdecydowanie większa. Do jego obowiązków należą znieczulenia pacjentów wymagających operacji i niektórych zabiegów, leczenie pacjentów w oddziałach intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego i przewlekłego oraz resuscytacja i reanimacja.
Anestezjolodzy ze szpitalnych zespołów reanimacyjnych są wzywani do większości oddziałów, gdy dojdzie do zatrzymania krążenia. Anestezjolog jest też konsultantem na różnych oddziałach szpitalnych w sytuacjach, gdy u pacjenta dochodzi do zaburzeń świadomości lub do zagrożenia życia. Do zadań anestezjologa należy przygotowanie i przeprowadzenie całego złożonego procesu znieczulenia dostosowanego do stanu pacjenta i warunków operacji. Podczas pandemii bez anestezjologów nie ma możliwości wykonania skutecznej respiratoterapii.
Anestezjolog to lekarz nie tylko „do usypiania”
Żaden szpital nie może funkcjonować bez oddziału anestezjologii. Kwalifikacje i umiejętności anestezjologa są wykorzystywane nie tylko na blokach operacyjnych, umożliwiają również pracę na oddziale intensywnej terapii oraz w poradni leczenia bólu. Leczenie bólu jest częścią składową znieczulenia stwarzającą komfort pacjentowi i operatorowi w trakcie wykonywania zabiegu. Anestezjolog, uwzględniając stan zdrowia, decyduje czy pacjent może zostać poddany danej operacji, na podstawie wywiadu i wyników badań przygotowuję monitorowanie pacjenta w tracie zabiegu oraz ocenia procedury po operacji. Podejmuje decyzje dotyczące wyboru rodzaju znieczulenia.
Anestezjolog zajmuje się leczeniem bólu na skutek operacji, dobiera stosowne metody uśmierzenia bólu. Zadaniem anestezjologa jest też zadbanie o stan psychiczny pacjenta poprzez wspieranie go przed zabiegiem, w trakcie zabiegu, jak i po wybudzeniu po operacji. Lekarza pomagającego zwalczać ból musi cechować empatia, zrozumienie i cierpliwość. Istotne jest również wsparcie, jakiego lekarz udziela choremu i jego bliskim w trakcie rozmów, udzielania istotnych informacji czy rozwiewania obaw i lęków związanych leczeniem.
Dowiedz się więcej: Anestezjolog to nie tylko lekarz „od usypiania”
Jaka jest rola anestezjologa w szpitalu ortopedycznym?
Anestezjolog czuwa nad zabezpieczeniem wszystkich funkcji życiowych pacjenta przed w trakcie i po zabiegu. Przed każdą operacją zbiera szczegółowe informacje na temat pacjenta, jego stanu zdrowia, zażywanych leków, ewentualnych uczuleń i innych chorób przewlekłych oraz wcześniejszych operacji. W klinikach ortopedii i traumatologii oraz w centrach leczenia chorób kręgosłupa jak na przykład Carolina Medical Center w Warszawie wykonuje się wiele zabiegów wymagających różnych rodzajów znieczulenia, oraz terapii przeciwbólowych. Rola anestezjologa w klinikach wykonujących zabiegi chirurgiczne jest nie do przecenienia. Dzięki działalności Oddziału Anestezjologii w klinice Carolina Medical Center możliwe je wykonywanie skomplikowanych zabiegów oraz skuteczna walka z bólem u wielu pacjentów. Anestezjolog jest lekarzem dbającym o komfort fizyczny i psychiczny pacjenta.