Czym kierować się przy wyborze pasty do zębów dla dzieci?

O higienę jamy ustnej dziecka trzeba dbać już od pierwszych dni jego życia, a wraz z pojawieniem się pierwszych zębów rozpocząć szczotkowanie. Oprócz jego regularności i dokładności, równie ważny jest wybór oraz odpowiedniej pasty do zębów dla dzieci. Która z nich będzie najlepsza? I na co powinno się zwracać największą uwagę?

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla dzieci?

Jeśli nie jesteśmy specjalistami, może być nam trudno określić, jaka pasta do zębów dla dzieci będzie tą właściwą. Zwykle po prostu decydujemy się na zakup jednego z dedykowanych dzieciom specyfików. Niestety, obietnice producenta nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Aby wybrać najlepszą pastę do zębów dla dzieci, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest to produkt bezpieczny. Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam określić, czy pasta spełnia ten warunek.

  1. Pasta do zębów dla dzieci musi mieć podany skład INCI. Nie wybierajmy preparatów, które wyszczególniają tylko składniki aktywne.
  2. Preferencyjnie należy wybierać pasty do zębów dla dzieci, które są słodzone ksylitolem lub sorbitolem. Te składniki nie są niebezpieczne nawet, jeśli dziecko ma nawyk połykania pasty. Inne dozwolone substancje to: sacharynian sodu (sodium saccharin), sukraloza (sucralose), sacharyna (saccharin), izomalt (isomalt).
  3. Unikajmy produktów zawierających następujące substancje: phenoxyethanol, glikole (np. propylene glycol), pochodne formaldehydu (np. DMDM Hydantoin), parabeny (np. Propylparaben), drażniące detergenty (np. SLS, SLES, ALS).

Choć to niewyobrażalne, niektórzy producenci stosują takie substancje. Powód jest jeden – są one niedrogie i znacznie obniżają koszty produkcji. Niemniej, mogą mieć wiele niepożądanych skutków, zarówno tych krótko-, jak i długofalowych.

Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Pasty do zębów bez fluoru zdobywają ostatnio dużą popularność. Nie zawsze jednak warto podążać za modą, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie naszych dzieci. Fluor jest bowiem jednym z najważniejszych składników w profilaktyce przeciwpróchniczej, jako że wspomaga prawidłową mineralizację zębów.

Kwestią istotniejszą niż zakup pasty z fluorem czy bez, jest jednak to, od kiedy pasta do zębów dla dzieci z fluorem może być stosowana oraz jakie powinno być jego stężenie. Zaleca się, aby:

  • u dzieci w wieku 0-2 lat stosować pastę bez fluoru, ze względu na duże ryzyko połykania pasty,
  • dla dzieci w wieku 2-6 lat stosować pastę ze zredukowanym stężeniem jonów fluoru.

W pastach do zębów dla dzieci stosuje się różne substancje zawierające fluor. Najpopularniejsze z nich to sodium fluoride (fluorek sodu), calcium fluoride (fluorek wapnia), olaflur (aminofluorek) i stannous fluoride (fluorek cyny). Wszystkie z nich są jednakowo bezpieczne i mogą być używane bez obaw.

Nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna – pasta do zębów GUM® KIDS Monsters 2-6

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest ważne, ale niewystarczające w prawidłowej higienie jamy ustnej. Najlepsza pasta do zębów dla dzieci to również taka, która chroni cienkie i delikatne szkliwo zębów mlecznych – tak, jak pasta GUM® KIDS Monsters 2-6. Oprócz fluoru, pasta ta zawiera również specjalny składnik Isomalt, który skutecznie wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy. Dodatkowo pasta ta cechuje się:

  • delikatną formułą, bezpieczną dla dziąseł, ale skuteczną w dokładnym usuwaniu płytki bakteryjnej i ograniczającą jej osadzanie się,
  • zredukowanym do 500 ppm stężeniem fluoru, najbardziej odpowiednim dla młodszych dzieci,
  • przyjemnym truskawkowym smakiem, który zachęca dzieci do szczotkowania.

Naturalnie, nawet najlepsza pasta do zębów dla dzieci to nie wszystko. Niewiele zdziała bez regularnego i dokładnego szczotkowania. Dla późniejszego zdrowia zębów stałych warto dziecko nadzorować tę codzienną czynność i wzmacniać w dziecku dobre nawyki. Te na pewno będą procentować w przyszłości.

Poznaj produkty GUM dla najmłodszych na: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/produkty-dla-dzieci.html 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *