Domowy detoks alkoholowy – Czemu jest lepszym rozwiązaniem i ile kosztuje?
W przypadku jakichkolwiek uzależnień czy to związanych z alkoholem, czy narkotykami najważniejszym etapem i kluczowym sukcesem jest zrozumienie przez pacjenta potrzeby wyjścia z nałogu. Chęć do tego, żeby zerwać z wszelkimi uzależnieniami. Oczywiście może to być bardzo trudne dla osoby uzależnionej np. ze względu na przykre skutki zerwania z ciągiem alkoholowym, czyli skutki zespołu abstynencyjnego takimi jak np. drżenie rąk, bóle mięśni, bóle głowy, nudności czy kołatanie serca.
Często właśnie te dolegliwości związane z odstawieniem alkoholu jest powodem niewyrażania przez osoby chore chęci, aby samemu rzucić nałóg. Dodatkowo nawet gdy pacjent zdecyduje się na odtrucie alkoholowe w przychodni czy ośrodku, może nie mieć na tyle silnej woli, żeby dotrzeć na umówioną wizytę. Pacjent po drodze na detoks może stwierdzić, że jednak woli się ponownie napić alkoholu i skorzysta z oferty najbliższego sklepu monopolowego. I tu z pomocą wkracza detox domowy.
Detoks alkoholowy w domu
Lekarz przed udaniem się na wizytę, aby wykonać detoks alkoholowy w domu, przeprowadzi telefoniczny wywiad z pacjentem. Jest to niezwykle ważne ze względu na stan jego zdrowia. Zespół medyczny musi dowiedzieć się, czy przypadkiem osoba uzależniona nie jest obecnie na kwarantannie, czy przyjmuje obecnie jakieś leki, na jakie choroby choruje. Jest to istotny punkt, którego nie można pominąć. Pacjenci uzależnieni od alkoholu, czyli zmagający się ze skutkami choroby alkoholowej cierpią przede wszystkim na zaburzenie gospodarki wodno elektrolitowej dlatego detoksykacja alkoholowa w domu oprócz usunięcia toksyn z organizmu polega na jego nawodnieniu przez specjalnie dobrane i podane kroplówki nawadniające, zawierające sole mineralne i elektrolity. Odtrucie alkoholowe przeprowadzone w odpowiedni sposób zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków zerwania z cugiem alkoholowym.
Detoks alkoholowy w domu ma również tę zaletę, że pacjent w swoim własnym domu czuje się swobodniej, bo nie jest w nieznanym dla siebie otoczeniu, a dodatkowo mogą mu towarzyszyć bliscy, co nie zawsze jest możliwe w przypadku szpitala. Odtrucie alkoholowe to tylko jeden z etapów leczenia uzależnień. Drugim niezwykle ważnym i istotnym etapem jest pomoc psychologiczna i często nakłonienie pacjenta do skorzystania z profesjonalnej terapii uzależnień. Często taki odwyk, przeprowadzony w dobrej klinice może odmienić życie osoby uzależnionej od alkoholu. Na nic nie zda się odtrucie alkoholowe, detoks czy pomoc psychologiczna w domu jeżeli leczenie uzależnienia nie będzie kontynuowane i pacjent wróci do nałogu. Pamiętajmy, że to nie ilość spożytego alkoholu tworzy nałóg, a częstotliwość i regularność jego spożywania. Bez względu na niewątpliwe zalety takiego rozwiązania jak odtrucie alkoholowe w domu, cena nie jest wygórowana, dzięki czemu nie nadszarpie mocno budżetu, a może pozytywnie wpłynąć zarówno na zdrowie osoby uzależnionej jak i na całe jej życie.