Jak nauczyć dziecko czytać w domu?

Nauka czytania stanowi jedno z największych wyzwań, jakiemu sprostać dzieci muszą i ich rodzice. Umiejętność ta jest ważna, bez względu na rozwój nowoczesnych technologii, powszechny dostęp do smartfonów, internetu czy telewizji. Warto zacząć ją szlifować już od najmłodszych lat, aby ułatwić dziecku rozpoczęcie edukacji szkolnej. Naukę czytania możemy rozpocząć w domu i stopniowo szlifować ją z biegiem czasu. Jak podejść do tego zadania w odpowiedni sposób?

Nauka czytania w domu – od czego warto ją zacząć?

Nauka czytania powinna rozpocząć się od zapoznania dziecka z alfabetem. Niezwykle pomocny będzie w tym zadaniu elementarz do nauki czytania oraz różnego rodzaju książeczki z literkami i krótkimi słówkami. Ich regularne przeglądanie wspólnie z rodzicami lub starszym rodzeństwem pozwoli dziecku opatrzyć się z kształtem liter, poznać ich brzmienie oraz stopniowo opanować sztukę odczytywanie pierwszych słów. Kiedy rozpocząć naukę czytania? Według specjalistów, zapoznawanie malucha z literkami możemy rozpocząć już od 3. roku życia. Jest to bowiem ten moment, kiedy maluch najszybciej zapamiętuje nowe informacje, co warto wykorzystać przy nauce czytania.

Oczywiście tempo nauki powinno być dostosowane do indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Naukę czytania warto podjąć i kontynuować tylko w sytuacji, kiedy widzimy, że nasze dziecko wykazuje zainteresowanie nowymi czynnościami. W przeciwnym razie warto odłożyć ją na później. Zasadniczo dzieci zapoznają się z literami i uczą się czytania w przedszkolu, w wieku 6-7 lat i jest to również prawidłowe. Nie należy natomiast nigdy przymuszać malucha do czynności, które wzbudzają jego niechęć, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jego dalszą edukację.

Domowa nauka liter i czytania – jak to zrobić w praktyce?

Nauka liter i czytania powinna być dla dziecka i rodzica przyjemnością oraz bardziej przypominać dobrą zabawę niż naukę sensu stricte. Dzieci robią bardzo szybkie postępy w dziedzinach, które je interesują i które kojarzą się z przyjemnym spędzaniem czasu. Aby nauka czytania stała się właśnie taką czynnością, do której dziecko będzie chętnie wracało, warto wzbogacić ją praktycznymi pomocami naukowymi. Należy do nich chociażby elementarz do nauki czytania, który pozwala na nabywanie nowych umiejętności w sprawdzonej od wielu pokoleń formie.

W książce znajdują się krótkie czytanki, które pozwalają na szlifowanie umiejętności z zakresu czytania, dodatkowo wzbogacone o barwne, pobudzające dziecięcą wyobraźnię obrazki. Oprócz elementarza warto zainwestować także w gry oparte o literki i budowanie słówek, książeczki oraz wyszukać w internecie filmiki edukacyjne z piosenkami o alfabecie czy czytaniu. Wszystkie te pomoce naukowe, na czele z elementarzem do nauki czytania, pozwolą urozmaicić naukę oraz sprawią, że cały proces przebiegnie szybko i w przyjemnej atmosferze. Nauka czytania w domu pozwoli także lepiej przygotować dziecko do dalszej edukacji oraz sprawi, że znacznie lepiej odnajdzie się ono w przedszkolu i szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *