Jakie cechy posiada dobre oprogramowanie medyczne?

Długie terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty i zdające się nie kończyć kolejki do gabinetów lekarskich to coś, czego codziennie doświadczają setki pacjentów. Jak usprawnić pracę lekarzy i ułatwić życie zarówno im, jak i chorym? Okazuje się, że przyszłość medycyny to nowe technologie i cyfrowe rozwiązania! Nowoczesne oprogramowanie medyczne to bowiem innowacyjny sposób na zwiększenie wydajności systemu opieki medycznej. Jakie cechy powinno posiadać oprogramowanie dla gabinetów lekarskich? O tym w poniższym artykule.

Oprogramowanie medyczne – korzyści

Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza to bolączka wielu pacjentów. Jednym z czynników, który utrudnia pracę medyków i znacząco wydłuża czas konsultacji medycznych, jest nadmierna biurokracja. Czasochłonne czynności administracyjne i stos ważnych formalności do wypełnienia to jednak codzienność niemal wszystkich placówek medycznych i realny problem specjalistów. Lekarze poświęcają bowiem nawet ⅓ czasu z pacjentem na wypełnianie żmudnej, uciążliwej dokumentacji medycznej. Co więcej, nadmierna biurokracja okazuje się przyczyną niewydolności systemu w wielu placówkach zdrowotnych. Nie da się jednak ukryć, że rzetelna dokumentacja medyczna to konieczność, a informacje w niej zawarte służą niejednokrotnie jako drogowskaz dla lekarza, ułatwiając wdrożenie odpowiedniego leczenia. Co zrobić zatem, aby ułatwić pracę medyków? Rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się nowoczesne oprogramowanie medyczne. Złożone problemy wymagają bowiem innowacyjnych metod. Dzięki oprogramowaniu dla gabinetów lekarskich jest możliwe:

 • znaczne ograniczenie biurokracji w codziennej pracy lekarzy;
 • przyśpieszenie realizacji zadań;
 • zwiększenie efektywności i jakości obsługi pacjenta;
 • usprawnienie przebiegu wizyt (co sprawi, że lekarze będą mieli więcej czasu na dokładne zbadanie pacjenta i szczegółowy wywiad).

Co powinno zawierać kompleksowe oprogramowanie medyczne?

Dokumentacja medyczna

Nowoczesne oprogramowanie do prowadzenia gabinetu lekarskiego daje możliwość tworzenia i edycji dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. To zapewnia z kolei:

 • swobodny dostęp do historii leczenia pacjenta;
 • łatwe i szybkie uzupełnianie karty wizyty (dzięki własnym wzorom formularzy, szablonom opisów i słownikom ICD-9 oraz ICD-10);
 • wygodne i sprawne wystawianie e-recept, e-ZLA oraz e-skierowań;
 • załączanie plików (kopii dokumentów, skanów, zdjęć);
 • udostępnianie pacjentom dokumentacji w wersji elektronicznej.

Rozbudowany moduł e-rejestracji

Dzięki kalendarzowi i rozbudowanemu, przejrzystemu i łatwemu w obsłudze modułowi e-rejestracji pacjenci mogą szybko i wygodnie rejestrować się na wizyty lekarskie. Wszystko za sprawą prostych i czytelnych formularzy, cyklicznym zdarzeniom i użytecznym podpowiedziom wolnych terminów. Pacjenci mogą również skorzystać z powiadomień SMS przypominających o zbliżającej się wizycie. Lekarze natomiast mają dogodną możliwość dodawania własnych notatek i ostrzeżeń do kart pacjentów, co zdecydowanie usprawnia przebieg wizyty, a także cały proces leczniczy.

Wymiana danych z innymi systemami

Nowoczesne oprogramowanie medyczne umożliwia sprawną wymianę danych z innymi systemami, dzięki czemu lekarze mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji w jednym miejscu. To sprawia, że mają oni możliwość, m.in.:

 • wystawiania e-recept na podstawie aktualnej bazy leków;
 • udostępniania opcji rezerwacji wizyt w innych serwisach, dzięki czemu mogą pozyskiwać nowych pacjentów;
 • korzystania z czatu i wideo ze swoimi pacjentami do przeprowadzania teleporad.

Nowoczesne oprogramowanie medyczne ma zasadniczą zaletę: jest dostępne w przeglądarce internetowej i działa bez instalacji. Co więcej, nie wymaga aktualizacji i może korzystać z niego na każdym urządzeniu. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu.

One thought on “Jakie cechy posiada dobre oprogramowanie medyczne?

 1. W mojej przychodni mam oprogramowanie Optimed NTX. Od kiedy zdecydowałam się na zakup tego oprogramowania, wszystko mam poukładane i o niczym nie zapominam. A dodam, że w przychodni panował duży chaos. Właśnie takiego programu potrzebowałam do idealnego zarządzania. Wchodzę w program i wszystkie informację mam w zasięgu ręki. Mogę więc szczerze polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *