Domowe sposoby na kaszel
Jesień to początek sezonu przeziębień. Oprócz bólu gardła czy kataru często towarzyszącym objawem przeziębienia jest męczący kaszel. W walce z nim nie musimy od razu sięgać po środki farmaceutyczne, ponieważ istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, stosowanych już przez nasze babcie.
Kaszel suchy a kaszel mokry
Kaszel jest objawem różnego rodzaju chorób, najczęściej jednak towarzyszy on przeziębieniu. Jest to bezwarunkowy odruch, który pomaga oczyścić drogi oddechowe. Istnieją dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.
Kaszel suchy jest bardzo uciążliwym rodzajem kaszlu, przede wszystkim ze względu na to, że jego ataki najczęściej występują w nocy oraz na towarzyszące mu uczucie drapania lub łaskotania w gardle.
Kaszel mokry najczęściej powstaje w wyniku przekształcenia się z kaszlu suchego. Jest on mniej gwałtowny i występuje najczęściej zaraz po przebudzeniu. Kaszel mokry usuwa wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.
Domowe sposoby leczenia kaszlu
W aptece możemy znaleźć bardzo szeroką gamę preparatów na kaszel. Jednak zanim sięgniemy po jeden z nich, warto wypróbować kilka domowych sposobów:
- syrop z cebuli – jeden z najpopularniejszych domowych leków na kaszel. Cebulę należy posiekać w plasterki lub kostkę i zasypać cukrem, a następnie odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na około 24 godziny. Przepis ten można zmodyfikować dodając miód zamiast cukru oraz dodając posiekany czosnek.
- inhalacja – do inhalacji najlepiej użyć olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Kilka kropel olejku wlewamy do miski z gorącą wodą. Następnie nachylamy się nad miską przykrywając głowę ręcznikiem. Opary, powstające z tak przygotowanego roztworu, wdychamy przez około 15 minut. Alternatywą dla olejków jest napar z ziół, takich jak rumianku czy rozmarynu.
- nawilżanie powietrza – suche powietrze może nasilać kaszel, dlatego też warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub w pomieszczeniu, w którym przebywa chory postawić akwarium.