Najważniejsze objawy POChP – nie lekceważ tej groźnej choroby

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stanowi jedno z najważniejszych zdrowotnych zagrożeń w naszej populacji. W Polsce może na nią chorować nawet 2 miliony osób, jednak dokładna liczba pacjentów jest trudna do określenia z uwagi na późne rozpoznanie. Choroba niejednokrotnie rozwija się latami, a pacjenci lekceważą objawy, które mogą wskazywać na  POChP. Które objawy  powinny zmotywować do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza? Opisujemy je w naszym artykule.

Typowe objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w większości przypadków powoduje liczne objawy. I choć wiele osób mogących podejrzewać u siebie POChP próbuje odwlekać moment wizyty u lekarza (szukając przyczyny na przykład w przewlekłej infekcji, czy zmęczeniu), na dłuższą metę trudno zignorować objawy omawianej jednostki chorobowej.

Kluczowym spośród najważniejszych objawów POChP jest duszność . Trzeba od razu wyjaśnić, że nie mówimy tutaj o duszności napadowej czy bezpośrednio związanej z wysiłkiem fizycznym (co wskazuje na astmę), ale o duszności spoczynkowej. Charakteryzuje się ona tym, że pacjentowi trudno jest złapać oddech nawet podczas leżenia na sofie czy pracy przy komputerze. Z czasem duszność się nasila do tego stopnia, że zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak przyrządzanie posiłków, ubranie się, umycie etc. Może to świadczyć o zaawansowanej Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Objawem POChP, który powinien zaniepokoić każdą osobę z grupy ryzyka (palacze lub byli palacze po 40. roku życia, osoby pracujące w warunkach wysokiego zapylenia) jest uporczywy kaszel, który utrzymuje się co najmniej przez kilka tygodni czy miesięcy. Co istotne, przy POChP kaszel nie ma charakteru napadowego (czyli można go opanować), czym różni się m.in. od kaszlu w przebiegu astmy.

Kolejnym sygnałem alarmowym, bezpośrednio związanym z poprzednim objawem POChP, jest odkrztuszanie plwociny. Może się ono nasilać rano, tuż po przebudzeniu, a także wieczorem. Plwocina ma charakterystyczną gęstą konsystencję. Szczególnie niepokojące jest zaobserwowanie w plwocinie krwi, co może wskazywać na rozwój innej choroby w układzie oddechowym. W takiej sytuacji bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na szczegółową diagnostykę.

Istotnym i częstym objawem POChP jest obniżona tolerancja wysiłkowa. Pisząc prościej: jest to stan, w którym osoba do tej pory w pełni sprawna fizycznie, aktywna, może nawet uprawiająca sport, z tygodnia na tydzień obserwuje u siebie coraz mniejszą odporność na wysiłek. Szybciej się męczy, nie jest w stanie przejść czy przebiec takiego dystansu jak wcześniej, trudności sprawia jej wejście po schodach bez przystanku, ma spłycony oddech nawet podczas wykonywania zupełnie podstawowych czynności (np. sprzątanie).

Obniżona tolerancja wysiłkowa powinna dać pacjentowi do myślenia i skłonić go do uważnego przyjrzenia się kondycji swojego organizmu. Jeśli wykluczamy inne możliwe przyczyny, na przykład skrajne zmęczenie pracą czy długim cyklem treningowym, można wówczas zacząć podejrzewać ryzyko rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, co wymaga specjalistycznej diagnostyki.

Pamiętaj!

Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, a znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, nie odkładaj na później wizyty u lekarza. Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować Cię do poradni pulmonologicznej.

Warto również podkreślić, że objawy POChP nie muszą występować jednocześnie. Część chorych obserwuje u siebie wszystkie powyżej wymienione, ale są i tacy, u których Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc zdiagnozowano przypadkowo, ponieważ wcześniej nie uskarżali się na np. duszność.

Mniej specyficzne, ale również niepokojące objawy POChP

Poza głównymi objawami choroby można wyróżnić także inne sygnały alarmowe wysyłane przez organizm, które mogą – ale nie muszą – ujawnić się u pacjentów z rozwijającą się Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Są to:

  • krwioplucie,
  • utrata masy ciała,
  • męczliwość,
  • ucisk w klatce piersiowej i jej nietypowy kształt podczas oddychania,
  • świszczący oddech,
  • furczenie w klatce piersiowej,
  • sinica centralna,
  • duszność spoczynkowa,
  • przedłużony wydech,
  • rzężenie suche i wilgotne,
  • zaburzenia psychiczne (stany depresyjne i lękowe).

Objawy POChP charakteryzują się tym, że wynikają z zaburzenia czynności układu oddechowego i mają wpływ na kondycję pacjenta.

Wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc daje szansę na podjęcie właściwego leczenia relatywnie normalne życie, zwłaszcza w zakresie aktywności fizycznej i zawodowej.

Więcej o objawach POChP można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *